Izmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Menderes’e yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf tesisinin 21 haziran 2021 tarihi itibari ile planları askıya çıktı. Şu an itiraz süreci devam eden kati atik bertaraf tesisi ile ilgili Menderes Belediye Baskani Mustafa Kayalar tv yayininda ve Bugun ku Menderes Belediyesi Meclisinde bu tesisin Menderes ‘e herhangi bir zararı olmayacağını belirterek bu tesisi onayladığını beyan etmiştir.
Peki soruyorum, CED raporu olmadan, CED olumlu görüşü alınmadan Menderes’e zararı olmayacağını neye dayanarak ifade etmiştir ?
Büyüksehirin, bu tesisin yer alacağı bölgenin muhtarları ve Menderes halkının karsı durduğu bu tesise halka rağmen ve kurum görüşleri bile tamamlanmadan ( özellikle CED gorusu) bu planı hızla yapıp askıya cıkarmalarını ve Menderes Belediye Baskani Mustafa Kayalar’in da Menderes halkını yok sayan bir anlayışla bu tesise onay verici cümleler sarfetmesine anlam veremiyorum. Aksine kendisinden bu itiraz sürecinde halkı bu sürece davet etmesini dilerdim. Ama Belediye Baskani Mustafa Kayalar bugunku meclis oturumunda belediye olarak bile itiraz etmeyeceklerini dile getirdiler. Menderes Chp meclis üyeleri de susarak bu tesisi kabullendiklerini belli ettiler.

Bu planda itiraza konu olabilecek eksik olan bazı konulara değinmek istiyorum;
– Tarım ve Orman Bakanlığı , Doğal Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu görüşte CED sürecine ilişkin herhangi bir bilgi/ belge bulunmamıştır. Esas görüşümüz CED sürecinin sonunda oluşturulacaktır diye belirtmesine rağmen ÇED olumlu görüşü alınmadan, Dogal Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü görüşü tamamlanmadan büyükşehir meclisinde oyçokluğu ile onaylanmış ve 21 haziran tarihi ile de askıya çıkarılmıştır.
– Plan dosyasinda yerleşim yerlerine uzaklığı 2 km gösterilmiş olup, Çakaltepe’de konut imarlıolan bir bölgeye, yani yerleşim yerine uzaklığı yaklaşık 1.200 m civarındadır. Mustafa Kayalarin aciklamasinda Menderes’e 26, Selçuk’a ise 12 kilometre yakınlıkta yapılacak derken sadece merkezdeki vatandaşları ifade edip, bu tesisten asıl etkilenecek ve mucadele edecek olan Cakaltepe, Golova , Yoncakoy , Ahmetbeyli, Ozdere bölgemizdeki vatandaslarimizi düşünmeden böyle bir açıklama yapmasını garipsedim.
– Ulaşım ile ilgili sorduğumuz sorulara cevap olarak tırların ulaşım güzergahının havza içindendeğil çevre yolundan bağlantı yol ile yapılacağını ifade etmelerine rağmen bu ulaşım güzergahı ile ilgili dosyada hicbir ifade yoktur ve bu guzergah ile ilgili gerekli görüşler de alınmamıştır. Yine Mustafa Kayalar’ın baraj havzasina uzakligi 9 km dedigi ifadesinde bu tesise cevreyolundan bağlantı yol yapılmasının zorlugunu tahmin ediyor olmali ve her gun 2500 ton çöp menderes merkezinden yani havzadan geçerek tesise ulaşacaktır.
– Ayrıca havaalanına yakın olmamız sebebiyle ve bu tesisin uçakların uçuş güzergahında olmasınarağmen Sivil Havacılık, Devlet Hava Meydanları, Genel Kurmay gibi kurumların da görüşleri alınmamıştır , bu dosyada görüşler eksiktir.
– Ve yaklaşık 312 hektar olarak tanımlanan parselin de koordinatlari ile ilgili bir uyumsuzluk olduğunu düşünüyorum.
Bu sebeplerden dolayı askıda olan bu plana itirazin soz konusu olduğunu, itiraz etmek isteyen tüm vatandaşlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı, muhtarlarımızı 14 Temmuza kadar Izmir Buyuksehir Belediyesine itiraz etmeye davet ediyorum.