Katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde sürdürdüğü çalışmaları Avrupa vitrinine taşıyan Karşıyaka Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödüllerinden biri olan “12 Yıldız Şehri” unvanını 4. kez almaya hak kazandı. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, “Kenti sokakta, halkla birlikte yönetiyoruz. Yerel yöneticilik anlayışımızın Avrupa Konseyinde karşılık bulmasından mutluyuz” dedi.
Katılımcı demokrasi anlayışıyla insan haklarına saygılı projeler üreten Karşıyaka Belediyesi, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından verilen “12 Yıldız Şehri” unvanına 4. kez layık görüldü. Karşıyaka Belediyesi, bugüne kadar hayata geçirdiği örnek hizmetleri göz önünde bulundurularak ödüle ulaştı. Fransa’nın Paris kentindeki ödül törenine Karşıyaka Belediyesi’nin yanı sıra, aday kentlerin temsilcileri de katıldı. Avrupa çapında büyük prestij getiren bu ödül, Karşıyaka’ya yeni stratejik işbirliği ve proje ortaklıklarının kapılarını açacak. “12 Yıldız Şehri” unvanı, yeni hibe kaynaklarının bulunmasına ve bu kaynakların daha etkin kullanılmasına da katkı sağlayacak.
Avrupa’nın en prestijli ödülünü 4. kez Karşıyaka’ya getirdikleri için mutlu ve gururlu olduklarını söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Halkın içinde, her kesime dokunan ve toplumu kucaklayan yönetim anlayışımız Avrupa Konseyi tarafından bir defa daha ödüle layık görüldü. Bu ödülün, yatırımlar ve gelişim konusunda Karşıyakamıza yeni imkanlar sağlayacağını düşünüyorum. Karşıyaka halkımız ile birlikte daha iyilerini yapmak için çalışacağız” dedi.
Ödül için neler yapıldı?
12 Yıldız Şehri Projesi kapsamında, 2017 yılı için belirlenen “Gelişen Yerel Demokrasi için Vatandaş Katılımı, Vatandaşlara Danışma ve Birlikte Karar Verme” ana temasına yönelik uygulamalar gerçekleştirildi. Mahalle toplantıları, aktif şehir uygulamaları, Gençliğin Belediyesi Projesi gibi toplumsal katılımcılığı artıran çalışmalar, ödülün bir kere daha Karşıyaka’ya getirilmesinde etkili oldu.

Yorum Yazın