Başkan Arda: Yargı önünde hesap soracağız

Genç Gazeteciler Platformu’nun Gaziemir Belediyesi basın çalışanlarının uğradığı saldırıyla ilgili yaptığı basın açıklamasına katılan Başkan Halil Arda, “Biz büyük bir aileyiz. Ailemizin üyeleri Emre ve Gürkan’a yapılan saldırının hesabını yargı önünde soracağız” diye konuştu


Gaziemir Belediyesi Basın Danışmanı Emre Döker ile Foto Muhabiri Gürkan Çetinkaya haber çalışması yaptıkları sırada Belediye-İş Sendikası yöneticilerinin saldırısına uğramış; saldırı sonucu Döker’in kolu üç yerden kırılmış, Çetinkaya kafasına ağır darbe almıştı. Basın emekçilerine yönelik şiddet içeren bu eylem Genç Gazeteciler Platformu tarafından yapılan basın açıklaması ile protesto edildi. Gaziemir Belediye Hizmet Binası önünde yapılan basın açıklamasına Belediye Başkanı Halil Arda, belediye meclis üyeleri ile belediye personeli de destek verdi. 

‘Belediye-İş Sendikası’nın açıklaması içler acısı’
Basın açıklamasında konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, emekçinin hakları ve alın teri için mücadele ettiğini savunan sendika yöneticilerinin; işlerini yapan, alın teri döken işçiye şiddet uygulamalarının hiçbir gerekçesinin olamayacağının altını çizdi.
Başkan Halil Arda, “Belediye personelimizin kendi istekleriyle Belediye-İş Sendikası’ndan ayrılıp DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’na geçmesini hazmedemeyenlerin yaptıklarının nerelere geldiğini hep birlikte görüyoruz. Hayatında kavga bile etmemiş Gürkan ve Emre arkadaşlarımızın yaklaşık 20 kişinin saldırısına uğraması sonucu yaşadıkları sağlık sorunlarına rağmen, saldırıyı yapanlar halen zeytinyağı gibi üste çıkıyorlar. Belediye İş Sendikası genel merkezinin bu olayla ilgili yaptığı açıklama içler acısı. Bir olay ancak bu kadar çarpıtılabilir” diye konuştu.

‘Asıl hedef benim’
“Her platformda iş, emek, adalet diyen; işçinin alın teri ve hakları için mücadele ettiğini savunanların emekçiye yaptığı bu çirkin saldırıyı bir kez daha şiddetle kınıyorum” diyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, şunları söyledi: “Bu olaydaki hedefin Emre ve Gürkan olmadığını, asıl hedefin ben olduğumu hepiniz biliyorsunuz. Ama ben asla pes etmeyeceğim, her zaman çalışanın yanında olacağım. Biz büyük bir aileyiz ve bu ailede hiçkimse sahipsiz değil. Emre ve Gürkan benim korumam altında. Bu işin hesabını yargı önünde soracağız. MOBESE kayıtlarını bekliyoruz. Savcılığa gerekli suç duyurularını yaparak arkadaşlarımızın hakkını savunacağız.”

‘Fikir işçilerine saldırıyı kınıyoruz’
Genç Gazeteciler Platformu adına açıklama yapan Gazeteci Belma Yücel, basın emekçilerinin çalışma koşullarının her geçen gün ağırlaştığı bir dönemden geçtiklerinin altını çizerek, “Geçtiğimiz hafta aynı saldırılardan birine Gaziemir’de tanık olduk. İşçileri savunduğunu iddia edenler tarafından fikir işçilerine gerçekleştirilen saldırı hepimizin kesin bir tavırla karşı koyması gereken bir eylemdir. Görevini yaparken saldırıya uğrayan meslektaşımızın kolunu kıran, iş yapamaz hale getiren böylesi bir saldırgan tutumu reddediyoruz. Olayın ardından yapılan açıklamalar ise tatmin etmekten çok uzakta olup, saldırıyı yapanların kendilerini aklama çabasına dönüşmüştür. Özellikle saldırı günü bazı basın kurumlarının da araştırma bile yapmadan haberi taraflı görmeleri anlaşılabilir olmadığı gibi mesleki dayanışma adına da üzüntü vericidir” dedi.

‘Sendika ve CHP gerekeni yapmalı’
Genç Gazeteciler Platformu olarak saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an önce yasalar karşısında cezalandırılmasını istediklerini ifade eden Yücel sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca, üyesi oldukları Belediye-İş Sendikası’ndan ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden saldırganlar hakkında gerekli işlemlerin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz. Meslek hayatı boyunca yaptığı haberlerle emeğin ve emekçinin yanında olan arkadaşımız Emre Döker’in ve Gürkan Çetinkaya’nın bu süreçte her zaman yanında olacağız. Kimse unutmasın ki, hiçbir gazeteci arkadaşımız yalnız değildir

Yorum Yazın