Değerli Menderesli Hemşehrilerim;
Bildiğiniz üzere Karabağlar Tırazlı mevkiinden başlayıp Çatalca, Yeniköy, Efemçukuru ve Kuyucak mahallelerimizde 2 gün 5 saattir devam eden orman yangını an itibari ile kontrol altına alınmıştır.                          Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yangının ilk başladığı andan itibaren şu ana kadar söndürme çalışmalarında çok başarılı ve koordineli bir şekilde süreci organize eden ve yöneten Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Bekir Pakdemirli başta olmak üzere Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey’e, İzmir Valimiz Sn. Erol Ayyıldız’a, Ak Parti Genel Başkan Yardımcımız ve İzmir Milletvekilimiz Sn. Hamza Dağ’a, Ak Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekilimiz Sn. Mahmut Atilla Kaya’ ya, Ak Parti İzmir İl Başkanımız Sn. Kerem Ali Sürekli ve teşkilat mensuplarımıza, havadan helikopter desteğiyle söndürme çalışmalarında etkin rol oynayan değerli pilotlarımıza ve Orman mühendislerimize, ülkemizin çeşitli bölgelerinden yangına müdahaleye gelen kahraman orman muhafaza ve yangın söndürme ekiplerimize, canla başla küreğiyle traktörüyle tabir-i caiz ise göğsünü siper ederek yanıgana müdahalede bulunan Menderesli hemşehrilerimize canı gönülden şükranlarımı sunuyorum. Bu elim afette can kaybı yaşanmaması tek tesellimiz olmuştur.Tüm Hemşehrilerime geçmiş olsun.Rabbim bir daha böyle elim acılar yaşatmasın.
Sizlerinde takdiri üzere dün ve bugün gerek sosyal medya gerekse basın yayın yoluyla klavye ve kamera siyaseti yaparak halkımızın gözündeki değerlerini günden güne yitiren siyasi figürler böylesine acılar üstünden tekrar hortlamıştır. Vatandaşlarımıza hiçbir teknik bilgi ve belgeye dayanmayan cahillik ötesi açıklamalarda bulunmuşlardır. Bölgemizde 3 gün boyunca hızı saatte 70-80 km yi bulan rüzgara rağmen canlarını tehlikeye atarak yangının köy yerleşim yerlerine ulaşmasını engelleyen Kahraman pilotlarımızın ve arazideki teknik personelin emeklerini görmezden gelen ve hiçe sayan bozuk zihniyetli şahıslar, yangın bölgesine dahi gelmeyip sadece köy meydanlarında fotoğraf çekinmeyi kendilerine görev edinerek anında bölgeden uzaklaşmışlardır. Hal bu iken takdiri kamuoyuna bırakıyorum.
” Yanan alanların 1 metrekaresini dahi imara açtırmayacağız. ” diyerek Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 169. Maddesi’ nden bi haber olanları kanun ve yasalarını yeniden gözden geçirmeye davet ediyorum.
Tüm samimiyetimle Onlar ve bilmeyenler için anayasamızın ilgili maddesini sizlerle paylaşmak istiyorum.
” Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir.”
Tüm bunlarla beraber Karabağlar ve Urla daki yangın bölgelerine gidip fotoğraf çektiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, üzülerek söylüyorum ki Menderesimize gelmemiştir. Bu hareketi Menderesli hemşehrilerimiz tarafından derin bir üzüntüye sebep olmuş, üvey evlat muamelesi gördüklerini bizlere iletmişlerdir.
Şimdi buradan soruyorum;
Menderes İzmir’in İlçesi değil midir?
Neden Menderes’e uğrayıpta bir fotoğrafta burada çektirmediniz?
Menderesi neden diğer ilçelerimizden ayrı görüyorsunuz?
Bu duygu ve düşüncelerle Tarım ve Orman Bakanlığımızın ülkemizin çeşitli yerlerinde 11 Kasım da düzenleyeceği 3 Milyon Fidan dikim projesinin Guinness Rekorlar Kitabı na gireceği etkinliğe 1 adet bile ağaç dikmeyen ama ağaç siyaseti yapan tüm ağaç(kaos)severleri bekliyorum.

Yorum Yazın