”Arakan’da Budistlerin Müslümanlara karşı giriştiği soykırım ve katliam İzmir’in Konak meydanında protesto edildi”

Arakan’da Müslümanlara karşı girişilen ve iki günde 2 binden fazla Müslümanı öldürüp 150 binden fazla Müslümanın mülteci durumuna düşüren, evlerini köylerini yakan Budistler  İzmir’in Konak meydanında 80 Sivil Toplum Kuruluşunun oluşturduğu İSTOK Platformu ve Memur-sen ile birlikte İzmir Erzurumlular Federasyonu,(Marvak) İzmir Mardinliler. vakfı(İmgiad)İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği ile birlikte protesto edildi.

Konak meydanında yapılan protesto konuşmasını izmirli avukat Halit Çelik ve İHH İzmir şube başkanı Rasim çalar yaptı.

Halit Çelik yaptığı konuşmada ”Dünyada Mazlum Milletler olarak emperyalistlerin yalanlarından, ikiyüzlülüklerinden ve sahtekarlıklarından bıktık, başka bir dünyanın var olduğunu iddia ediyoruz ve hep birlikte haklı ve gür bir sesle haykırıyoruz başka bir dünya vardır ve bu dünya mazlumların yaşama hakkı da olacaktır diye seslendi.

bugün burada Burma için, Arakan için Toplandık. hepiniz güç verdiniz, ses verdiniz, omuz verdiniz, hepinize teşekkür ediyorum.

”Ey Allah’ım ya ya her zalimliği durduracak gücümüz olaydı. ya da,Her şeyi duyacak imkanlarımız olmasaydı”duyuyoruz fark ediyoruz ama etki yapamıyoruz.zulmü  durduramıyoruz hayıflanıyor ,üzülüyoruz. dövünüyoruz ama sadece Bunları yapabiliyoruz, heyhat ecdadımız zamanında Filipinler’e Danimarka’ya kadar yapılan haksızlık ve zulümlere karşı orduyu çıkarırım durdurun bu zulmü diyen ecdanın nesli olarak bize bu çaresizlik acı veriyor.

Ecdat geliyorum dediği zaman Zalimler arkasına bakmadan kaçıp gidiyorlardı, ya öyle bir gücümüz olaydı, ya da bu imkanlar bu iletişim bu Teknoloji olmasaydı. biz bu gün Amerika Avrupa ve dünya sisteminin diğer güçlerinin yaptıkları sürümlerden bıktık artık. onların iki yüzlülüğünü  artık çok iyi öğrendik. onlardan Barış Adalet istemiyoruz, beklemiyoruz zaten Birleşmiş Milletleri ile NATO suyla Avrupa birliği ile bunların tamamı birbirinden aynısıdır. bunların tümü zalimdir. biz bunları Bosna’da gördük,Srebrenica da gördük, biz bunları Cezayir de gördük demokratik bir yolla iş başına gelen İslami selamet cephesinde gördük.biz bunları Filistin’de gördük. ırak da gördük Suriye’de gördük. bu mazlumlar  kan emen emperyalistler ile bir gün mutlaka hesaplaşacağız  dedi..

 

Yorum Yazın