Alsancak ADSM ile Dişlerim Emniyette…

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ile yaptığı “Dişlerim Emniyette” adlı protokolle emniyet çalışanlarına yerinde Ağız ve Diş Sağlığı taraması hizmeti başlattı. Alsancak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi diş hekimleri tarafından İzmir İl Emniyet Müdürlüğü önünde yerleştirilen 2 adet “Gezici Diş Ünitesi” aracı ile başlatılan taramada ilk diş taraması yapılan emniyet çalışanı İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya oldu.

“Sağlıklı Dişlere Sahip Bireyler Sağlıklı Toplum Oluşturacaktır” bilinci ile yola çıkan Alsancak ADSM çalışanları anasınıfları, okullar, yaşlı bakım evleri, kimsesiz, engelli, çocuk ve yetişkinlerin yaşadıkları Umut Evleri’nde verdikleri yerinde hizmete bir yenisini daha ekleyerek şimdide emniyet mensubu çalışanlarının dişlerini emniyet altına alıyor. “Dişlerim Emniyette” projesi kapsamında imzalanan protokol gereği bir yıl boyunca her ayın ikinci çarşambası İzmir İl Emniyet Müdürlüğü önünde emniyet mensuplarına diş sağlığı hizmeti verilecek.

Konak İl Emniyet Müdürlüğü binası önünde iki Gezici Diş Ünitesi ile birincisi gerçekleşen diş sağlığı taramasının açılışına İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Mehmet Özkan, Alsancak ADSM Yöneticisi Dt. Diler Yaşar, Alsancak ADSM Yönetici Yardımcısı Dt. Handan Hakerler, Alsancak ADSM İdari ve Mali hizmetler Müdür Yardımcısı Murat Yaman emniyet çalışanları ve ADSM çalışanları katıldı.

İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya Muayene Edilen İlk Hasta Oldu…

Emniyet Müdürlüğü önünde yerlerini alan 2 Mobil Diş Ünitesi’nde ilk olarak İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya muayane oldu. Böyle bir hizmetin çalışanların ayağına kadar gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Uzunkaya “Bir yıl boyunca devam edecek etkinliği bugün başlatmış olduk. Diş sağlığı konusunda farkındalık yaratacak bu projeye katılımda bulunacak il genelinde 13 bin, il merkezinde ise yaklaşık 9 bin personelimiz var. Talep fazla olursa her ay bir Çarşamba değil de belki her Çarşamba diş sağlığı taramasını yürütmüş olacağız.” dedi.

İzmir Kuzey KHB Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Mehmet Özkan “Bizim bu mobil ağız ve diş sağlığı hizmetini emniyet mensuplarımıza sunmaktaki amacımız mesaisi olmayan bir mesleğe mensup olan emniyet çalışanlarımızın diş sağlığını koruma altına almaktır. Memur arkadaşlarımıza mobil aracımızın içinde bulunan ağız ve diş ünitemiz ile muayane ve ağız içi diş taraması yapacağız. Muayaneden sonra ise hangi memurumuzun ağzında ne çeşit bir hastalık var, hangi dişleri eksik ve ne yapmalılar, ertelenebilir bir rahatsızlıkları var mı yoksa derhal müdahale mi yapmalıyız gibi konularda arkadaşlarımızın eline matbu bir kağıt vereceğiz. Burada yazan sonuçlara göre memur arkadaşlarımızı müsait oldukları zamanlarda Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize davet edip tedavilerini yapacağız. Biz kurum olarak nasıl bir böbrek kaybını, bir kornea kaybını bir organ kaybı olarak görüyorsak ağızdaki kullanılamayan bir dişi de kayıp olarak görüyoruz…. “Her Bir Dişin Kaybı Bir Organ Kaybıdır.” ve buna meydan vermek istemiyoruz. Emniyet mensuplarımız mesaisi olmayan bir mesleğe mensup oldukları için bugünden sonra onlara uygun gördükleri yerlerde bu hizmeti vermeyi görev edindik.” dedi.

Açılıştan sonra Sayın İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’ya yapılan ilk taramanın ardından başvuran emniyet mensuplarına gün boyunca diş sağlığı taraması yapıldı. İleri tetkik ve müdahale gerektiren emniyet mensupları verilen randevu ile Alsancak ADSM’ye davet edildi. Mesleklerinin getirdiği yoğun çalışma koşullarından dolayı diş muayenelerine fırsat bulamadıklarını belirten emniyet mensupları, böyle bir sağlık hizmetinin ayaklarına kadar gelmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

thumbnail_2 thumbnail_3 thumbnail_5 thumbnail_8

Yorum Yazın