Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık geçmişine ışık tutan ‘Aliağa Kent Kitaplığı’ dizisinin beş eserinden biri olan 600 sayfalık ‘İlkçağdan 21. Yüzyıla, Aliağa Tarihi’ kitabı, yoğun talep üzerine nisan ayında okuyucusuyla tekrar buluşuyor.
Aliağa Belediyesi’nin kültür yayınları kapsamında basılan ve ilk dağıtımı Cumhuriyet’in 94’üncü yıl dönümünde Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından yapılan ‘Aliağa Tarihi’ ayın kitabı olarak 1 Nisan’dan itibaren yeniden dağıtılmaya başlanacak. Vatandaşlar, akademisyen Ersin Doğer’in katkılarıyla hazırlanan ‘Aliağa Tarihi’ kitabına Aliağa Belediyesi Hizmet Binasında bulunan Hilal Masadan ücretsiz olarak edinebilecekler.
Dağıtılmaya başlandığı günden itibaren yoğun ilgi gören başucu niteliğindeki dev eserde 8 bin 500 yıl önce Aliağa çevresindeki yaşamın ilk izlerinden başlayarak 21. yüzyıla kadar bölgemizdeki tarihsel süreç ayrıntılarıyla yer alıyor. Aliağa’nın 1950’lerin, 60’ların küçük tarım ve balıkçı kimliğinden, 1960’ların ikinci yarısından itibaren sanayileşmesine kadar tüm ayrıntıları akademik bir çalışmayla detaylarıyla işlendi.
Kurulduğu 1952’den bugüne Aliağa tarihi ile ilgili ilk defa akademik çalışmalara imza atan Aliağa Belediyesi, bu çalışmaları ‘Aliağa Kent Kitaplığı’ adı altında bir araya getirerek okuyucularına ücretsiz olarak sunuyor.

Yorum Yazın