İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümünde aldığı eğitimin yanı sıra Fransa’da gerçekleştirdiği çalışmalarını yaptığı lezzetlere ekleyen İzmir Ekonomili Şef Erinç Mert Çelik, dünya ve Türk mutfağının birleşimini Alaçatı’da konuklarına sunuyor.
Çocukluğundan bu yana yemek yapan ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümünde uluslararası eğitim alan Mert Çelik, Fransa’da gerçekleştirdiği çalışmaları da yaptığı lezzetlere ekliyor. Alaçatı’da bir restoranda şeflikte yapan Çelik, uluslararası şeflerin üniversitede eğitim vermesiyle farklı bir bakış açısı kazandıklarını söyledi. Çelik, "Kendimi en iyi ifade edebileceğim mesleğin şeflik olduğunu anladım. Anneannemin yanında büyüdüm ve ailenin en iyi yemek yapanıydı. Ondan çok şey öğrendim. Hareketi ve aksiyonu sevdiğim için de mutfakta farklı lezzetler üretmenin bana hitap ettiğini anladım” dedi.
Kıbrıs, Hollanda ve Fransa’da çalıştığını, uluslararası mutfaklarda farklı lezzetleri öğrendiğini, kendisinin de Türk mutfağını aktardığını belirten Çelik, kasım ayında yeniden Fransa’da Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini aktaracağını ifade etti. Fransız Şef Josep Viola’nın İEÜ bünyesinde eğitmen şef olarak yer aldığını, Fransa’da Viola ile çalışacağını anlatan Çelik, “Fransa, gastronomide önemli bir merkez. Ege ve Türk mutfağının en iyi örneklerini aktarabileceğimi düşünüyorum. Bunun yanı sıra Fransa’da uzun süre kalacağım. Dünya mutfağını daha yakından tanımak istiyorum. Bu alanda eğitim almak, farklı bir vizyon sağlıyor. Üniversitemde aldığım eğitimle birlikte yurt dışında farklı staj olanakları yakaladım. Ulusal ve uluslararası lezzetlerin birleşimini mutfakta oluşturuyoruz. Bunun sonucunda konuklarımızda çok olumlu dönüşler aldım. Fransa’da çokça beğenilen ve rilet denilen bir meze çeşidini, kendi lezzetlerimizi aktararak balık tarama olarak sunuyoruz. Alaçatı’ya özgü muhallebimiz için oluşturduğum soslar ise çok beğeniliyor. Lezzetlerin birleşimi konuklarımızın memnuniyetini arttırıyor” diye konuştu.

Yorum Yazın