Denge bozukluklarının tedavisi, İzmir Ekonomili girişimcilerin geliştirdiği “akıllı denge tahtası” ile kolaylaşacak.
İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi İrem Gürsoy, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Erdeniz danışmanlığında geliştirdiği sistemde, dengeyle ilgili hastalıkların tanı ve tanıya uygun fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinde kullanılabilecek mobil cihaz geliştirdi.
Algı dersi kapsamında geliştirdiği sistemde Gürsoy, cihaz ve yazılımla birlikte denge bozukluğunun kaynağını belirleyebildiklerini söyleyerek, “İnsan denge sistemi, 3 ayrı algı sisteminin birleşmesi ile çalışır. Görsel algının yanı sıra, göz hareketleri, dikkati etkileyen vestibular sistem ile kaslar, kemik ve eklemleri kapsayan somatosensoriyel sistem birleşerek insan denge sistemini oluşturur. Bu karışık yapıda denge sistemi hastalıklarının tanı ve kaynağının bulunması yoğun bir test sürecini gerektiriyor. Cihaz ve yazılım sayesinde denge bozukluğunun kaynağı tespit edilerek görsel algı sisteminden mi yoksa somatosensoriyel sistemden mi kaynaklandığı ayırt edebiliyoruz. Ayrıca kişinin alet üzerindeki hareketleri kayıt altına alarak, vücudun dengeye gelmesinde hangi kısımda problem olduğu anlıyoruz. Buna göre de fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulayabiliyoruz” dedi.
Denge hastalıklarının tanısı ve tedavisine yönelik kullanılan cihazların maliyetlerinin yüksek olduğunu aktaran Gürsoy, bu çalışma sayesinde yeni bir çözüm önerisi getirdiklerini söyledi. Gürsoy, hedeflerinin zaman kayıplarını azaltmak, tedavinin etkinliği ve verimliliğini arttırmak olduğunu kaydetti.

Yorum Yazın