Nükhet Hotar

ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

18 Mart 1915, kahramanlık destanlarıyla dolu Türk tarihinde onur duyduğumuz en parlak sayfalardan birisidir. Bu tarih, milletimizin zamanın en güçlü ordularına karşı inançla, vatan aşkıyla, birlik ve beraberlik duygularıyla vermiş olduğu kutsal mücadelenin tarihidir. Çanakkale Zaferi askeri ve siyasi başarı olmaktan öte bir anlam ifade eder, bu anlam inanç, azim ve yiğitlikle örülüdür. Bu zaferle Türk milleti, tüm dünyaya bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda, karşısında hiçbir gücün duramayacağının mesajını en net şekilde vermiştir.

Bu öyle bir zaferdir ki koşulsuz, şartsız sadece Vatan toprağını savunmak için ölüme giden nice yiğitler, nice kahraman kadınlar ve yaşlıların emek verdikleri, can verdikleri bir zaferdir.

Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günde milletçe atalarımızın verdiği vatan, bayrak mücadelesini bir kez daha idrak etmeli, gelecek nesillere bu bilinci aktarmalıyız. Dört bir tarafımızda yaşanan savaşlar ve buna bağlı olarak insanların yaşadıkları zulümler bize dirlik olmanın, birlik olmanın önemini bir kez daha en dramatik bir şekilde anlatmaktadır. Şunu iyi bilmeliyiz ki “vatan” varsa biz varız, ”bayrak” dalgalandıkça insanca yaşayabiliriz. Biz bağımsızlığın ne olduğunu ecdadımızın, yüzbinlerce şehidimizin kanlarıyla yazılan şanlı tarihimizden öğrendik ve bunu hiç unutmadık. Vatanın, bayrağın, bağımsızlığın ne demek olduğunu bildiğimiz için zulme uğrayıp vatanlarından uzakta yaşamaya mecbur edilen tüm mazlumların yanında yer almaktayız.

Bu duygularla Çanakkale zaferinin 101 inci yıldönümünde milletimizin bu onurlu gününü kutluyor, aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

Yorum Yazın