Yeni yılı karşıladığımız şu günlerde, 2016 ile birlikte kendini yenilemek ve farklı bir bakış açısına sahip olmak isteyenler için 8 Ocak Cuma günü saat 16:00’da Psikolog ve Aile Danışmanı Pınar Ersöz Tezer, Öfke“siz” misiniz? konusu ile Agora Sohbetleri’ne konuk oldu. Öfkenin bireyler üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirgeme konusunda katılımcıları bilinçlendiren Psikolog ve Aile Danışmanı Pınar Ersöz Tezer, öfke kontrolü ile ilgili tüyoları da ziyaretçiler ile paylaştı.

ÖFKEDEN KURTULMA YÖNTEMLERİ AGORA SOHBETLERİ’NDEYDİ!

Öfke; bağırıp çağırma, hakaret etme, saldırganlık gösterme gibi davranışlar ile tanımlansa da içeriğinin düşündüğümüzden çok daha geniş olduğunu vurgulayan Tezer, öfke konusunda en önemli kaynağın kendimiz olduğunu belirtti. Öfkenin olumsuz bir durum olmadığını aksine kontrol edebildiğimiz sürece yaşamımız için önemli olduğunu söyleyen Pınar Ersöz Tezer, öfkemizi bastırmak yerine sakin olduğumuz bir zaman problem yaşadığımız kişi ile durumu paylaşarak olumlu dönüşler alabileceğimizi aktardı.

Psikolog ve Aile Danışmanı Pınar Ersöz Tezer; Agora Sohbetleri katılımcılarına 10 soruluk bir öfke testi uygulayarak kişilerin ne kadar öfkeli olduklarını anlamalarını sağladı. Genellikle bireylerin öfkeye şiddet veya bastırma şeklinde iki farklı yönde tepki verdiklerini belirten Tezer, her iki tepkinin de yanlış olduğunu vurguladı. Öfke anında şiddete başvurmak veya içimize atarak öfkeyi bastırmamızın kendimize zarar verdiğini söyleyen uzmanımız, bunun yerine birkaç basit yöntem ile öfkemizi kontrol edebileceğimizi açıkladı.

IMG_9781

Yorum Yazın