AFFET BİZİ REYHAN ÖĞRETMEN

d14b3eadc67c47b6713b8355af021834  Bünyamin ERTEKİN’İN Kaleminden

 

Kıymetli okurlar geçtiğimiz günlerde yazılı ve görsel basında gördüğüm bir haber karşısında şok oldum. Haberin sunuluş şekli karşısında bir an durdum düşündüm ve kendi kendime inanın insanlığımdan utandım.

Yazılı ve görsel basında yer alan O talihsiz haberin başlığı şöyle idi “Görme engelli öğretmeni gizlice görüntülediler” başlığı okuyunca bu öğretmen engelli olmasına rağmen kötü bir şey yaparken yakalanmış sanırsınız. Ne kadar acı verici bir durum. Haberin devamında da olay şu şekilde anlatılıyor; “İzmir’in Karabağlar İlçesi’ndeki Duğrallar İlkokulu’nda görev yapan 38 yaşındaki İngilizce öğretmeni görme engelli Reyhan Arısoy Levent’in dersine gizlice giren bazı veliler, sınıfta gizlice görüntü çekip bunu sosyal medyada yayınlayarak, “öğretmenin engelinden dolayı sınıfta verimli ders işlenemediğini, ders sırasında öğrencilerin dışarı çıktığını, öğretmenin görmediği için müdahale edemediğini, bu durumun güvenlik zafiyeti oluşturduğunu” öne sürdü.” Ya arkadaşlar biz gerçekten ne zaman bu kadar vicdansız bir toplum haline geldik.

Peki, Bu öğretmeni takdir edip, çocuklarına “Bak evladım Öğretmenin Engelli olduğu halde çalışmış çabalamış ve Öğretmen olmuş” diyerek örnek gösterecekleri yerde engelinden yararlanarak sınıfa gizlice girip de görüntülerini çeken ve ardından internete ve basına servis eden sözde veliye ne demeli. Unutmayalım ki bizler ve yakınlarımız da her an bir engelli adayıyız. Bu görüntüleri çeken Veli Çocuğunun sınıftan çıkarak güvenlik zafiyeti oluşacağından endişe ediyorsa, Olması gereken Veli çocuğuna öncelikle öğretmenine özründen dolayı saygı duyup öğretmeni görürcesine davranmasını istemeli ve Öğretmenin Dersi esnasında sınıftan çıkmanın da yanlış olduğunu anlatarak önce kendi çocuğunu kendi eğitmelidir.

Tabi çocuk eğitmek zor mesele hiçbir özrü olmadığı halde o Veli çocuğunu eğitemedi ise Bu muhterem hanım efendiye Reyhan Öğretmene çamur atmayı derhal bırakmalı oturup kendi kendine ben nerede hata yaptım diye düşünmelidir. Gerçi olayın kendisi başlı başına bir hata sen koskoca bir yetişkin olarak çocuğunun eğitim gördüğü okula gel Ders esnasında Reyhan Öğretmenin özründen faydalanarak sınıfa gir eğitim esnasında Sanki eski TV programlarında Merdiven altı imalathanelerinde Eşek kesenleri görüntülediği gibi sinsi sinsi görüntülerini çek… Olacak işmidir? Evet, sayın veli sen zaten başlı başına bir hatasın. Amma söylemeden de geçemiyecem o veli ne kadar hatalı ise O görüntüleri gerek görsel gerek yazılı basında O başlıkla yayınlayanlar da O kadar hatalı. Reyting uğruna Bebekken geçirdiği ateşli hastalık nedeniyle görme yetisini kaybetmiş. “Doktor raporlarına göre yüzde 85 oranında görme Engelli olduğu halde gece gündüz çalışıp tamamı ile sağlıklı insanların bile bitiremediği Boğaziçi Üniversitesini üstelik Matematik Bölümünü başarı ile bitiren ve ardından Engeline rağmen hayata atılan üstelik mesleğini 17 yıldır Onuru bir şekilde devam ettiren bir Engelli vatandaşımızın bu emeğini yok saymamak lazım. Kıymetli okurlar bu olayı bence çok yönlü ele almak lazım bu üzücü olay Bir kişiye yapılmış menfur bir olay gibi gözükse de aslında tüm engelli vatandaşlarımıza yapılmış bir hakaret niteliği taşımaktadır. Aynı koşullarda hayata atılmaya hazırlanan bir engelli genç yerine koyu kendinizi Basının servis ettiği şekilde bu haber karşısında ne hissedersiniz? Aslında cevap çok net zaten pamuk ipliğine bağlı olan Psikolojiniz çöker ve umutlarınız yıkılır, çalışma azminiz kalmaz.

Buna kimsenin amma kimsenin hakkı yok. Şu bilinmelidir ki, bütün engelliler diğer insanların sahip oldukları temel hak ve hürriyetlerin tamamına sahiptirler. Bu konuda yasalarımız çok açık Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’nın 48. maddesinde “Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir” denilmiştir. Bu üzücü Haber yayınlandıktan sonra Olayın büyümesi ve şuursuzca ana haberlere konu olması sebebiyle duruma el koyan Karabağlar Kaymakamlığına bağlı Karabağlar İlçe Eğitim Müdürlüğü yetkilileri konu hakkında soruşturma başlatmış ve bizzat okula giderek okul müdürü ve Reyhan Öğretmenle görüşme yapmışlar. Sevindiricidir ki basının başlattığı bu linç girişimi Feraset sahibi yöneticilerimiz sayesinde önlenmiş ve Reyhan Öğretmen derslere girmeye devam edeceği açıklaması yapılmıştır. Kıymetli okurlar daha evvelden sınıfta öğrencilerin görüntülerini kayıt edip internette paylaşan öğretmenlere, birbirinin görüntülerini yayınlayan öğrencilere ceza verildiğini hep beraber duymuş idik.

 

Şimdi bende diyorum ki! Gizlice bu görüntüleri çeken Veli bulunup ona da uyarı mahiyetinde ceza verilsin. İnanıyorum ki Bu ceza hem o veliye hem de yarın öbür gün böyle bir hadsizliğe kalkışmaya çalışabilecek bazı insanlara ders niteliği taşır. Son olarak diyorum ki! Reyhan öğretmenim Toplum olarak Engelli bir insanı bu şekilde rencide etiğimiz için bize bu ayıp yeter de artar, ama bu olaydan dolayı sen bir büyüklük yap ve hakkını bizlere helal et! Bu dünya ahretin tarlası olması itibariyle, bir imtihan yeridir. Hasta ve engelli olmak bir imtihan unsuru olduğu gibi, bir hasta ve engelliye en güzel şekilde davranmak da imtihanın bir parçasıdır. Allah’ım cc bizleri kalbi körleşmiş insanlar dan eyleme. Amin

Yorum Yazın