‘’Afet ve ihtiyaç nerede ise,İHH orada’’  

İzmir’de meydana gelen 6,8büyüklüğünde depremin hemen ardından harekete geçen İzmir İHH arama kurtarma ve yardım ekibi afet bölgelerine ilk sıcak çorba servisini yaparak depremde zarar gören vatandaşların yanında oldu.

Çok kısa bir sürede hazırlanarak 2000 kişilik sıcak çorbayı hazır hale getirip afet noktalarına ulaştık

İHH İzmir ekibi, depremin merkez üssü İzmir’in Seferihisar sığacık mahallesine giderek vatandaşlara sıcak çorba servisini gerçekleştirdi,

İHH’izmir başkanı Rasim ÇALAR depremin yaşandığı ilk dakikada harekete geçerek çalışmalara başladık. 24 ilden yardım ekipleri İzmir’e ulaştı İlk etapta 226 kişiden oluşan İHH Arama Kurtarma ekibi, AFAD koordinesinde İzmir’deki çalışmalara dahil olmak üzere İstanbul Sakarya, Konya, Bursa dahil toplamda 24 ilden İHH arama kurtarma ekibi İzmir’e ulaştı

İzmir’in Seferihisar ilçesinde 6,8 büyüklüğünde yaşanan depremde vefat eden vatandaşların sayısı 38 e yükselirken hastanelere müracaat eden yaralı sayısı 1605 tedavi gören yaralı sayısı 95 olarak tespit edildi.

Ege ve Marmara bölgesinde tüm illerden ve ilçelerden hissedilen depremin en büyüğü  5.2 olan   farklı ölçülerde artçı etkileri sürüyor..

İHH İnsani Yardım Vakfı da deprem haberini alır almaz  genel merkez binasında kriz masası oluşturdu. İzmir’e yakın illerden İHH Arama Kurtarma ekiplerini harekete geçirerek İzmir’e ulaşmasını sağladı.  Önce sıcak çorba servisini başlatan İHH ekipleri İZMİR AFAD Koordinasyon merkezi ile birlikte arama kurtarma faaliyetlerine katılarak özellikle Suriye ve Filistin gibi bölgelerde yıkılan binalarda eğitim görmüş tecrübeli elemanları ile arama kurtarma faaliyetlerine katıldı.

İHH sokakta yaşmak zorunda kalan vatandaşa battaniye dağıtımı yaptı

Evlerinde ağır hasar oluşması nedeniyle park ve boş alanlarda kurulan çadırlarda yaşayan vatandaşlara Gezici aşevi kurarak günlük 10 bin kişiye sıcak yemek hizmeti veriyor.