Adres kodu sistemi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Başkanı Levent Yazıcı tarafından vatandaşlara duyuruldu. Buna göre bundan böyle açık adres vermek yerine 9 hanelik adres kodları belirtilecek. Birçok kurum işlerinin tamamlandığı e-devlet üzerinden sunulacak sistemde adres kodu sorgulama yapılabilecek. Peki, adres değişikliğinde adres kodu değişecek mi?

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) sisteminde adres kodu uygulaması kullanılıyor. Kod sistemi genişletilerek e-devlet üzerinden tüm vatandaşların erişimine sunulacak. Açık adres verme zorunluluğu olmadan adres koduyla yanlış adres beyanı durumlarından da kurtulmuş olunacak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yapının hazır olduğunu bildirdi. Peki, adres kodu nedir, nasıl alınır?ADRES KODU NEDİR

ADRES KODU NEDİR?

Söz konusu kod, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı tarafından duyuruldu. Buna göre, 9 haneden oluşuyor ve vatandaşların kayıtlı bulunduğu adrese yönlendiriyor. Okul kayıtları, kurum ve kuruluşlar hatta kargolar gibi kurumlara beyan edilen adres yerine adres kodu kullanılacak.

ADRES KODU SORGULAMA NASIL, NEREDEN YAPILIR

ADRES KODU SORGULAMA NASIL, NEREDEN YAPILIR?

Sistem uygulamasına ilk olarak PTT Kargo ile başlanacak ancak henüz test aşamasında olan uygulamaya, zamanla özel kargo şirketleri de dahil edilecek.

 

e-Devlet Kapısı Devletin Kısayolu | www.türkiye.gov.tr

Kodlara e-devlet üzerinden şifre ve T.C. kimlik numaraları ile ulaşılabilecek. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden TC kimlik numarası ve birkaç doğrulama işleminin ardından cep telefonuna adres kodu gelebilir.