Milletin vicdanı olana 55 STK’nın bir araya gelmesiyle kurulan İSTOK platformunun dönem başkanı Cüneyt Dayhan, Suriye’de cami bombalanması ile ilgili açıklamalarda bulundur.

Suriye’de 2011 yılında iç çatışma olarak başlayan savaşta ne yazık ki masum Müslümanlar ölmeye devam ediyor. Dün akşam da Halep’in Etarib İlçesi Cina köyündeki cami, yaklaşık 300 müslüman akşam namazını kılarken bombalandı ve ilk belirlemelere göre 64 kişi yaşamını yitirdi.

Kurulduğu günden beri her zaman, hiçbir ayrım gözetmeksizin zalimin karşısında mazlumun yanında yer alan İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) olarak, dün akşam ABD Hava Kuvvetleri tarafından masum Müslümanlara karşı yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

İlk belirlemelere göre 64 kişinin yaşamını yetirdiği ve geçen zaman diliminde enkaz altından daha da çok şehit çıkacağı düşüncesi bizleri derinden yaralarken, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) yaptığı açıklama ise bizleri bir kez daha şoka uğratmıştır. Yaptıkları yazılı basın açıklamasında gerçekleştirdikleri saldırıyı kabul eden ABD’li yetkililer, akıttıkları masum Müslüman kanları için kendilerini bir özür dileme gereğinde dahi hissetmemişlerdir. Yaptıkları insanlık dışı saldırıya kılıf bulabilmek için bombalanan yerin El Kaide terör örgütünün toplantı yeri olduğunu ileri süren ABD’li yetkililer, caminin bombalanma zamanına ise hiç değinmeden dikkatleri başka yöne çekmeye çalışmıştır.

Hangi sebep ile olursa olsun bir ibadethanenin bombalanması meşru gösterilemez iken saldırıyı tam olarak ibadet saatine denk getirmek tam bir cahillik değil ise açık açık ibadet hakkına saldırıdır.

Terörün tüm amacı masum insanları hedef almak ve korku salmak olduğu tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçek iken, ibadet eden masum insanları terör bahanesi ile bombalarla öldürmek ve korkutmak terör değil de nedir? Burada yapılan saldırının herhangi bir terör saldırısından farkı nedir? ABD, teröristleri Müslümanlar arasında ve Camilerde aramaktan vazgeçip, kendi içinde aramaya başlasa terörizmle mücadele adına daha faydalı bir iş yapmış olacaktır

İSTOK olarak, Suriye’deki tüm tarafların, bu konuya dikkatle eğilmelerini ve yapılan saldırının tüm detayları ile kamuoyuna açıklanması için çaba sarf etmelerini talep ediyoruz. Yapılan saldırıda sadece camide namaz kılarak ibadet ettiği için Müslüman kardeşlerimizin şehit düşmesinde suçu bulunanların ise cezalandırılmasını bekliyoruz.

Saldırıda şehit düşenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.

Cüneyt Dayhan

İSTOK Dönem Başkanı

Yorum Yazın