İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 5. kez düzenlediği 9 Eylül Yarı Maratonunda rekor katılım yaşanacak. Geçen yıl bin 500 kişinin yarıştığı koşu için bu yıl tam 2 bin 125 kişi kayıt yaptırdı. Maraton, 10 Eylül Pazar günü saat 08.00’de koşulacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun kutlamaları kapsamında başlattığı 9 Eylül Yarı Maratonunda bu yıl 2 bin 125 kişi koşacak. AIMS (Uluslararası Maratonlar ve Mesafe Koşuları Birliği) sertifikalı yarı maraton yarışı, 10 Eylül Pazar gün saat 08.00’de Cumhuriyet Meydanından start alacak. Mustafa Kemal Sahil Yolu boyunca devam edilerek İnciraltı Dokuz Eylül Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi sonundaki Beşyol Otobüs Durağından dönülecek parkur, tekrar aynı güzergah takip edilerek Cumhuriyet Meydanında son bulacak. Yarışmada 2,5-5-10-15-20. kilometrelerde su istasyonu ve 7,5-12,5-17,5. kilometrelerde ise sünger istasyonları yer alacak. 5. kez düzenlenen yarışmaya geçen yıl bin 500 kişi katılırken bu yıl sayı 2 bin 125’e yükseldi. Maratonda 21 kilometre 97 metrelik parkurda 466 kadın 1659 erkek İzmir’in kurtuluşu için koşacak.
Trafiğe kapatılacak noktalar
Maratonun gerçekleşeceği 10 Eylül Pazar günü saat 07.00-11.00 saatleri arasında trafiğe kapatılacak noktalar şöyle;
– Konak Tüneller YKM önünden Mustafa Kemal Sahil İstikameti
– Konak köprü altı iskele otopark çıkışı
– Karataş Kavşağı
– Halil Rıfat Paşa Kavşağı
– Küçükyalı Kavşağı
– Göztepe Kavşağı
– Depo Kavşağı (Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi dönüşü)
– Levent Marina Kavşağı Haydar Aliyev girişi
– Levent Marina girişi
– Engelliler Merkezi girişi
– Kent Ormanı otoparkları
– 9 Eylül Su Ürünleri Çıkışı
– Miting Alanı giriş ve çıkışı
– Balçova İlçe Emniyet girişi
– İZELMAN otoparkları
– Beşyol Kavşağı Özdilek İstikameti
Haydar Aliyev Bulvarı Beşyol kavşağından Levent Marina istikametine doğru mevcut şerit gidiş-gelişe çevrilecek.
Yarışma kategorileri
Bu yıl AIMS (Uluslararası Maratonlar ve Mesafe Koşuları Birliği) takviminde yer alan yarışmada, genel sıralamanın yanı sıra, ödüllere ilk kez Türkler Kategorisi de eklendi. Yarışma Yarı Maraton Genel Sıralama Büyük Erkek, Büyük Kadın, Yarı Maraton Türk Sporcu Erkekler – Kadınlar ve Veteran dallarında gerçekleştirilecek. Dereceye girenlere çeşitli para ödülleri verilecek.

Yorum Yazın