Sarıgöl Sulaması’ndan müjde

On binlerce üzüm üreticisinin sabırsızlıkla beklediği “Manisa- Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi” jet hızıyla ilerliyor. Ocak ayında yüzde 40’ı tamamlanan projede 80 günde % 80 gerçekleşme oranına ulaşıldı. 23 bin 780 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak proje haziran ayı içinde tamamlanacak. Üzüm bağlarına bereket akacak

80 gün önce % 40’ı tamamlanan Manisa Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi’de adeta zamanla yarışılıyor.

Yeni sistemi 2018 sulama sezonuna yetiştirerek üreticilerin yüzünü güldürmeyi hedefleyen DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, bağların boş olmasından da faydalanarak, sahada çalışan ekip sayısını artırdı. Kısa sürede büyük ivme kazanan inşaatta 80 günde % 80 gerçekleşme oranına ulaşıldı.

23 bin 780 dekar verimli araziyi modern sulama ile tanıştıracak proje haziran ayı içinde devreye alınacak ve 2018 sulama sezonunda üzüm bağlarına yeni sistemden su verilecek.

83 km boru döşenecek

Bölge çiftçisine her yıl 18 milyon 711 bin lira ek gelir sağlayacak proje kapsamında 83 km polietilen boru imalatı yapılacak. 371 adet sanat yapısı, 251 hidrat, 56 tahliye hattı, 2 basınç kırıcı ile 6 kapama vanası, 45 ayrım yapısı inşa edilecek. Bölgeye 4 bin 193 metre çelik isale hattı döşenecek.

Proje’de şu ana kadar ana hat ile 66 km’lik kısımda boru döşeme işlemleri tamamlandı. Testleri yapıldı. Ayrıca 1. Ve 2. basınç kırıcı tesisin ve sanat yapılarının imalatları da bitirildi.

Kalan 27 km’lik hattaki çalışmalar ise devam ediyor.

49 yıl önce inşa edilmişti

Buldan Barajı-Manisa Sarıgöl Sulaması’nı açık kanal ve kanaletli sistem olarak 1969 yılında inşa edilmişti. Yaklaşık yarım asırdır kullanılan sistemin yıpranması ve rantabilitesini kaybetmesi nedeniyle projenin basınçlı borulu-kapalı sisteme dönüştürülmesi uygun görülmüştü.

Proje tamamlandığında 1190 kişiye iş imkanı yaratacak

Yorum Yazın