12011178_1896733370550956_3536597694140127439_n

8 MART KADIN KATLiAM GÜNÜ

 8 mart dünya kadınlar günü dolayısıyla, sosyal medyadaki paylaşımlar ve siyasi partilerin yada sivil toplum kuruluşlarının programlarına bakınca kendimi bu yazıyı yazmaktan alıkoyamadım.
Her sene bayram havasında kutlaması yapılan 8 mart kadınlar günü aslında biraz araştırıldığında bayram havasından ziyade bir matem olarak anılması gerektiği kanısına varılır..
Fakat faşist batılıların tarihe kara leke olarak geçmesi gereken bu kara günü, kapitalizm İle harmanlayıp dünyaya satmaları neticesinde, 8 mart bir bayram havasıyla kutlanmaktadır.
Konunun özünde 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde genelde kadın olan yaklaşık 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve , akabinde fabrika da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi.
Ve özgürlükler ülkesi Amerika’nın tarihine bir kara leke olarak geçmesi gereken hadise maalesef her yıl bayram havasında kutlanmaktadır.
Aslında kadınlara özgü bir gün bayram havasında kutlanacaksa eğer ne Avrupa yı nede Amerika yı taklit etmeye gerek yok. Aksine onların bizi taklit etmeye ihtiyaçları olduğunu düşünenlerdenim . NEDENMİ?
İSLAMİYET öncesi kadınlar ancak mal gibi alınıp satılan, ihtiyaç fazlası doğan kız çocukları ise babaları tarafından toprağa diri diri gömülürken, İSLAMİYETİN gelmesiyle hak etikleri yere gelebilmişlerdir.
Dinimiz kadına ; eşini seçme, boşama ve ticaret yapma hakkı vermişken ,orta çağ Avrupa sın da kadınlar şeytan olarak görülmüş, yalnız ve yaşlı kadınlar ise CADI olarak suçlandıkları için yakılarak cezalandırılmıştır.
İSLAM DİNİ insan oğluna en büyük mükafat olarak sunduğu CENNETİ ,ANNELERİN AYAKLARI ALTINA SEREREK KADINA VERDİĞİ DEĞERİ GÖSTERMİŞTİR…..
ŞAYET KADINLAR ,FEDAKARLIĞI VE TARİHE YAZDIRDIKLARI İLE BİR BAYRAMA VESİLE OLACAKLAR İSE TÜRK KADININ MİLLİ MÜCADELEDE FEDAKARLIĞ I, VATAN SEVDASI VE KAHRAMANLIĞI HER ANI İLE BİR BAYRAM OLMAYA YETERLİDİR.

EMİNE BAŞDAŞ

Yorum Yazın