Tire’ye 3. Baraj

İzmir Tire’ye 3. baraj geliyor. Türkiye’nin en verimli havzalarından Küçük Menderes Havzası’nda 1420 dekar araziye can suyu verecek Tire Dereli Barajı’nın inşasına başlandı. 720.000 m3 su tutma hacmine sahip olacak baraj, tamamlandığında ülke ekonomisine ortalama yılda 2 milyon 200 bin lira katkı sağlayacak

Küçük Menderes Havzası bir baraja daha kavuşuyor. 1420 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak Tire Dereli Barajı’nın inşasına başlandı. Kısa sürede baraj ulaşım yolu ve sanat yapıları bitirilirken, gövde sıyırma kazısına da start verildi.

2 milyon 200 bin Lira daha fazla kazandıracak

Temelden yüksekliği 47 metre olarak projelendirilen Tire Dereli Barajı 720 bin m3 su depolama kapasitesine sahip olacak. Baraj 1420 dekar araziyi can suyu ile buluştururken, bölge ekonomisine de 2021 yılı rakamları ile 2 milyon 200 bin lira katkı sağlayacak

Tire’nin 3. Barajı olacak

Aşırı tüketim nedeniyle Küçük Menderes Havzası’nda yer altı sularının giderek azaldığının altını çizen DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar bölgede yeni kuyu ruhsatı verilmediğini hatırlattı.

DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar “Tire’de daha önce Yenişehir ve Eskioba Barajlarını tamamlayarak vatandaşımızın hizmetine sunmuştuk. Bölgedeki su sıkıntısını biliyoruz. Amacımız bir an önce Dereli Barajı’nı da tamamlayarak Tireli üreticilerin dertlerine derman olabilmek” diye konuştu.