“Başkan Oran; “Germiyan bizim gönlümüzün merkezinde”

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Germiyan Festivali renkli görüntüler ile başladı. Başkan Oran, “Daha mutlu, daha güzel, daha fazla değerlerini koruyan bir Çeşme için biz hep beraberiz. Her zaman Germiyan’ımızın yanındayız ve yanında olacağız. Germiyan bizim gönlümüzün merkezinde” dedi.

Pek çok atölye çalışmasına, söyleşi ve sergilere ev sahipliği yapan 6. Germiyan Festivali renkli görüntülere sahne olan Festival Korteji ile başladı. Eski Un Değirmeni’nden başlayarak, Germiyan İlkokulu’nda sona eren Korteje Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Germiyan Mahalle Muhtarı Işık Kaya, Çeşme Ziraat Odası Başkanı Yüksek Mühendis Süleyman Özer, Cumhuriyet Halk Partisi Çeşme İlçe Başkanı Sait Kavasoğullar, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Şehitlerimiz var diye eğlenceli etkinliklerimizi iptal ettik”

Kortej Yürüyüşü’nün ardından Festivalde konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, 6. Germiyan Festivali’ni yakın zamanda kaybedilen Germiyan Köyü eski Muhtarı Doğanay Kaya’nın anısına gerçekleştirdiklerini ifade ederek; “Biz Germiyan Festivalimize, aslında çok daha renkli, çok daha eğlenceli olarak hazırlandık. Ancak bugün bizlerin huzuru, iyiliği ve barışı için sınırın öteki yakasında olan Mehmetçiklerimizden şehitlerimiz ve gazilerimiz var. Onların anısına biz bu seneki Germiyan Festivalimizde her türlü eğlenceli etkinliğimizi iptal ettik. Bu konuda sizlerin anlayışına sığınıyoruz. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ denilerek kurulmuş olan bu ülkede biz her zaman barıştan ve kardeşlikten yanayız. Ancak bizim birliğimize ve bütünlüğümüze kastedecek düşmanların da karşısında olan kahraman Türk Ordusu’nun da yanındayız” dedi.

“Germiyan bizim gönlümüzün merkezinde”

“Çeşme bizim sevdamız diyerek çıktığımız bu yolda herkese daha çok iş, daha çok aş vereceğiz dedik” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Oran, şunları söyledi:

“Çeşme’nin makûs talihini yıkacak, yırtacak ve uzatacağız dedik. Eylül ayının başında biten sezonu, Ekim’in 15’ne kadar uzatmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Geçenlerde birisi boynuma sarılıp, ‘Bizim Eko, bereketinle geldin’ dedi. Bereket hepimiz için olsun, hiç eksilmesin. Daha mutlu, daha güzel, daha fazla değerlerini koruyan bir Çeşme için biz hep beraberiz. Her zaman Germiyan’ımızın yanındayız ve yanında olacağız. Germiyan bizim gönlümüzün merkezinde.”

Yorum Yazın