30 Ağustos Zafer Bayramının 95. yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi İzmir’in Aliağa ilçesinde de düzenlenen törenle kutlandı.
Aliağa ilçesinde, 30 Ağustos Zafer Bayramının 95. yıl dönümü nedeniyle törenler düzenlendi. Tören, Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına Aliağa Kaymakamlığı ve Aliağa Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumu ile başladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerin huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi Müdürü Ali Gürlek yaptı. Yaptığı konuşmada 30 Ağustos zaferi hakkında tarihi bilgiler veren Gürlek, “1071 Malazgirt zaferi ile Anadolu kapıları Türklere açılmış, 1176 Miryokefalon Zaferiyle de Anadolu’nun bir Türk yurdu olduğu kabul ettirilmiştir. 30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle de bu yurdun ebediyete kadar bir Türk yurdu olarak kalacağı bütün dünyaya duyurulmuştur” dedi.
Kutlama programı, Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etmesiyle devam etti. Program, yapılan şehitlik ziyareti ile son buldu.
Kutlama törenlerine ayrıca, Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Rıfkı Kulaksız, Jandarma Binbaşı Volkan Gürler, Aliağa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Şahin, Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü Komiseri Engin Uysal, Aliağa Sahil Güvenlik TCSG 61 Başçarkçısı Üsteğmen Akın Satkan, askeri erkan, daire amirleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Yorum Yazın