Aktüel Haberci 2017
Reklam Vermek İçin: 0 532 573 0470
Widget Image
AnasayfaGundemDemircili Orman Köylüsü Kadınlar Ellerinde Balta Ekmek Peşindeler

Demircili Orman Köylüsü Kadınlar Ellerinde Balta Ekmek Peşindeler

Demircili Orman Köylüsü Kadınlar Ellerinde Balta Ekmek Peşindeler

Orman Genel Müdürlüğü orman köylüsünün hayat kalitesini iyileştirmek ve ormana olan baskıyı azaltmak amacıyla ormancılık çalışmalarında orman köylüsünü de işlendiriyor  ve onlara destek verici kredili  projeler üretiyor.

İşte bu orman köylerinden biri de Manisa’nın Demirci İlçesi Kargınışıklar Köyü. Demirci Ormanlarında gerçekleşen üretim çalışmalarında Karagınışıklar köylüleri de çalışıyor.  İçlerinde ise eşlerine ve aile bütçelerine destek olmak amacıyla ellerinde balta tutmaktan nasırlaşmış  köylü kadınları da var. Dünyanın en ağır ve tehlikeli işler sınıfında olan ağaç kesim işçiliğinde çalışan Kargınışıklar Köyü kadınları Anadolu kadının ne kadar fedakar ve cefakar olduğunu bir kere daha gösteriyor.

Bunlardan birisi olan Fadime Çalışkan;  5 yıllık evli olduğunu 2 çocukları olduğunu ormanda üretim işinde çalışan eşi Hasan Çalışkan’a destek olmak,  aile bütçesine katkıda bulunmak için çalıştığını söylüyor. Çocuklarını büyük annelerine emanet ettiklerini ormandaki işi bitince diğer ağır işçilik olan ev hanımlığına devam ettiğini söylüyor.

 

Diğer Kargınışık’lı Orman Köylüsü Aynur Erdoğan da 8 yıllık evli ve  2 çocuğu olduğunu  üretimde çalışarak  eşine destek olmaya geldiğini tomrukta metreküp hesabı olarak 1m3 de 60 TL , lifyongada 30-35 TL arası para kazandıklarını söylüyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Demirci Orman İşletme Müdürü Ahmet Aydın; orman köylüsüyle hasım değil hısım olduklarını ormanların  korunması, işletilmesi ve geliştirilmesi işini yürütürken ormanın komşusu olan köylü ile iş birliği içinde gerçekleştirdiklerini söylüyor. Orman İşletme Müdürü Aydın;  2017 yılında demirci ormanlarındaki silvikültür çalışmalarından 740 bin TL üretim çalışmalarından da 2,5 milyon TL ödeme yaptıklarını  orman köylüsünün kalkınması ekonomik olarak refaha ulaşması içinde her türlü desteğe hazır olduklarını belirtiyor.

Bununla Paylaş:
Bu Yazıyı Oyla

abdullahkocabas@hotmail.com

Yorum Yok

Yorum Yap

})(jQuery)