Aktüel Haberci 2017
Reklam Vermek İçin: 0 532 573 0470
Widget Image
AnasayfaGundemBu adamlar dur durak bilmiyor, Gece gündüz çalışıyor.

Bu adamlar dur durak bilmiyor, Gece gündüz çalışıyor.

Bu adamlar dur durak bilmiyor, Gece gündüz çalışıyor.

Gediz’e 3’ü bir yerde

Manisalı çiftçilere her yıl 5 milyon lira

DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker Gediz havzasındaki 3 projeyi ziyaret etti. Kula Saraçlar Göleti ile Emre ve Yunusemre Beydeğirmeni barajlarını inceleyen Eker 3 projenin tamamlanmasıyla üreticilerin cebine her yıl ortalama 5 milyon lira daha fazla gireceğini söyledi.

DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker; Türkiye’nin en verimli tarım arazileri arasında gösterilen Gediz havzasındaki 3 baraj şantiyesini ziyaret etti. Projelerin son durumunu yerinde gördü.

Eker’in ilk durağı Kula Saraçlar Göleti’ydi. İnşaası tamamlanan ancak bölgenin jeolojik yapısı nedeniyle zemin sıkıntısı yaşanan göletin son durumunu inceleyen Eker, yaşanan sıkıntıyı en kısa sürede çözüp Saraçlar Göleti’nin çiftçinin hizmetine sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Daha sonra Kula Emre Barajı şantiyesini ziyaret eden DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, çalışmaları yerinde inceledi. 490.000 m3 su tutma kapasitesine sahip olacak barajda gövde, regülatör ve dolusavak kazıları devam ettiğini kaydeden Eker inşaat alanında kalan içme suyu kuyusunun deplasesinin de tamamlandığını söyledi.

Emre Barajı için 153 bin m3 dolgu yapılacağını da belirten DSİ 2. Bölge Müdürü “1050 dekar araziyi sulayacak barajın gövde yüksekliği temelden 30.5 metre olacak. Hedefimiz 2018 yılı rakamları ile üreticiye her yıl 1 milyon 127 bin lira kazandıracak projeyi 2020 yılı içerisinde tamamlayarak çiftçimizin hizmetine sunmak” dedi.

Gediz havzası üzerine inşa edilen Yunusemre Beydeğirmeni Barajı’na da giden DSİ 2. Bölge çalışmaları bizzat takip etti. Proje hakkında detaylı bilgi aldı. Eker “ Baraj Mansabındaki dere düzenlemesi ve betonarme kanal imalatlarını geçen yıl tamamlamıştık. Sağ ve sol sahildeki sıyırma kazıları da bitti. Talveg kazıları ise devam ediyor. Dolusavak kazısına başlandı. Proje tamamlandığında 2750 dekar arazi modern sulama ile tanışacak” diye konuştu

Saraçlar Göleti il Emre ve Beydeğirmeni Barajlarının 2020 yılı içerisinde üreticilerin hizmetine sunmayı planladıklarını kaydeden Eker, 3 projenin de tamamlanmasıyla Gediz havzasında 5010 dekar arazini modern sulama ile buluşacağını söyledi.

Eker “ Modern sulama ile birlikte çiftçilerimizin üretim maliyetleri düşecek. Dekar başına verimlilik artacak. Çifçimiz hem katma değeri yüksek ürünler ekebilecek hem de aynı tarlayı yıl içinde birden fazla kez değerlendirme şansına erişecek. Manisalı çiftçilerin cebine 2018 yılı rakamlarıyla her yıl ortalama 5 milyon lira daha fazla girecek” diye konuştu

Bununla Paylaş:
Bu Yazıyı Oyla

abdullahkocabas@hotmail.com

Yorum Yok

Yorum Yap

})(jQuery)