Türkiye’nin 15 ilinde yer alan 23 üniversitesinden öğrenciler, farklı fikirleri zenginlik sayarak çıkardıkları dergi ile üniversite gençliğine ışık tutuyor. Dergi aynı zamanda politika ve din konularına yer verilmemesiyle dikkat çekiyor.
Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelen bir grup üniversite öğrencisi, çıkardıkları dergi ile üniversite gençliğine ışık tutuyor. Öğrenciler, kutuplaşmaya sebep olabilecek siyaset ve din konularına dergilerinde yer vermezken, okudukları bölümlerden ilgilendikleri alanlara kadar pek çok yazı yazıyor. Türkiye’nin 15 ilinden 23 üniversitesinden öğrencilerin çıkardığı dergide, hukuk, felsefe, psikoloji, sosyoloji, edebiyat, mühendislik, mimarlık, tıp, tarih, bilim, sanat, turizm gibi alanlarda yazılar paylaşılıyor.
Ücretsiz dağıtılıyor
Farklı görüşteki üniversite öğrencilerinin bir çatı altında birleştiğine dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi ve Consensus Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Oğuzhan Taşkıran, “1970, 1980’lerin politik gerilimlerinin artık geride kaldığının bir tezahürü olarak ve günümüz Türkiye’sinde bambaşka bir kutuplaşmaya doğru giden üniversite gençliği, politikayı terk etmiş değil, ancak ülkenin kalkınmasının birlikle mümkün olabileceğinin farkında ve bilincinde olarak, her öğrenci siyasi fikrini cebine koyuyor ve bir uzlaşma çatısı altında hepsi yan yana geliyor. İstanbul, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Aydın, Sinop, Samsun, Ordu, Bayburt, Niğde, Kırşehir, Van, Erzurum, Tokat, Isparta illerinde dergimiz ücretsiz olarak öncelikle üniversite gençliğine sonra ise halka, öğrenciler tarafından dağıtılmaktadır. Türkiye’de arkasında destek olmadan böyle bir işe girişen ve böyle bir yankı alan tek öğrenci topluluğu olduğumuzu görüyoruz” diye konuştu.

Yorum Yazın