Yeşilin en lezzetli tonlarını ziyaretçilerle buluşturan “1. Tire Ot Festivali” Tire ilçesinde renkli görüntülere sahne oldu.

İzmir’in tarımda önemli merkezlerinden olan Tire’de Kaymakamlık, Tire Gıda tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Tire Ziraat Odası işbirliği ile “1. Tire Ot Festivali” ve “Dünya Çiftçiler Günü” görkemli bir törenle kutlandı. Festivale İzmir Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, İzmir il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal, Tire Belediye Başkan Yardımcısı Mengü Önler, Tire İlçe Emniyet Müdürü Engin Tetik, Tire İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mutlu Tıraş, Tire İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Erkut, İzmir Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Çeltikçioğlu, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festivalin açılışında konuşan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal; tüm Türkiye’nin egenin muhteşem otlarını çok iyi bildiğini belirterek, bu bölgede 50’nin üzerinde ot çeşidinin olduğunu söyledi. Egenin hem kültürel hem de tarımsal zenginliği olan bu çok değerli bitkilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğü tarafından üretimlerinin teşvik edildiğini vurgulayan Güldal; “bu önemli otların gen kaynakları olarak da korunması için elimizden geleni yapıyoruz. Ama gerek yerli tohumlarımızın gerek bu tıbbi aromatik bitkilerimizin ve geleneksel otlarımızın korunması bir yana bir de bilinmesi lazım. Bu ve bunun gibi etkinliklerle bu eksikliğin giderilmesini sağlanıyor” dedi.

2017 YILINDA EN ÇOK DESTEKLEME TİRE’YE

Artık insanların otla beslenme alışkanlığının arttığı dönemlerde olduğumuzu söyleyen Güldal sözlerine şöyle devam etti: “Bizler bu etkinlikleri daha fazla yapmak ve bu doğadaki şifa kaynaklarını, bu eşsiz lezzetleri insanlara tanıtmak zorundayız. Bakanlık olarak bazı bitkilerimizi, otlarımızı gıda sanayinin kullanımına sunmak üzere %50 hibe destekli projelerimiz var. Tire bu noktada çok önemli bir ilçemiz çünkü 2017 yılında en çok projeyi Tire ilçesi sundu ve destekleme almaya hak kazandı. Yani bir projede 2 milyonluk bir yatırıma karşılık 1 milyon TL gibi bir hibe desteği söz konusudur”

Tire’den İzmir’deki tüm çiftçilere de seslenen Güldal; değerli üreticilerimizin Dünya Çiftçiler Gününü kutladı. Çiftçilerin hakkını bir günle ödemenin mümkün olmadığını söyleyen Güldal “Şuanda güneşin altında, tarlasında, bağında, bahçesinde emek veren ve bir yıllık geliri için gayret sarf eden tüm üreticilerimizin elleri öpülmelidir. Bu insanlar güvenilir, sağlıklı yeterli gıdaya ulaşabilmemiz için her türlü çabayı göstermektedirler” dedi.

Annelerin de anneler gününü kutlayan Güldal, Tire Otları Festivalinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Tire’de ilk kez Kaymakamlık öncülüğünde Ot Festivali düzenlediklerini ve bunu da Çiftçiler Günü kutlaması ile birleştirdiklerini söyledi. Tanrıseven, “Tire’nin otları, Salı Pazarı, yöresel yemek servis eden restoranları ülke çapında

Yorum Yazın